Brickland

Lícové cihly

licove zdivo

Lícové cihly rozdělujeme dle způsobu výroby na lícové cihly tažené a lícové cihly ražené. Lícové cihly tažené mají tři obvodové strany pohledové a jednu stranu technologickou. Lícové cihly ražené mají všechny čtyři obvodové stěny pohledové.

vzorník Ražené lícové cihly jsou strojně vyráběné cihly, kdy je cihlářská hmota ražena do speciálních vypískovaných forem, které mají velikost dle požadovaného formátu cihly. Následně jsou cihly sušeny a poté vypalovány při teplotě kolem 1100°C. Ražené lícové cihly jsou vždy plné (bez děrování) a mají lícové (pohledové) všechny čtyři strany. Tyto cihly se vyznačují velkou škálou barevných odstínů, menší rozměrovou přesností, povrchová textura je hrubá, nerovná s různými více či méně velkými a hlubokými „vráskami“, což je předností těchto cihel. Vzhledem k technologii výroby a tím dané struktuře střepu, mají tyto cihly nasákavost cca 9-18% m/m a menší pevnost kolem 25 N/mm2. Na základě toho je však umožněno nasáklé vodě, že dochází k jejímu rychlejšímu a jednoduššímu odpaření. Zároveň není v cihle velké vnitřní pnutí, čímž je dána jejich větší odolnost proti mrazu při častém střídání denních a nočních teplot v zimním období. Lícové cihly tažené jsou strojně vyráběné cihly, kdy je cihlářská hmota pod vysokým tlakem vytlačována šnekovým lisem ve formě nekonečného kvádru, který je řezán na požadovaný formát cihly. Povrchová textura cihel je vytvářena ještě před řezáním pomocí různých válečků. Cihly jsou následně sušeny a vypalovány při teplotě kolem 1100°C. Tažené lícové cihly jsou většinou děrované (možno vyrobit i plné) a lícovou úpravu mají pouze ze tří stran, jedné podélné a dvou bočních. Vzhledem k technologii výroby mají tažené lícové cihly větší rozměrovou přesnost, pevnost v tlaku přes 30 N/mm2 a nasákavost v rozmezí 6-8% m/m. Povrchová textura může být hladká, pískovaná, škrábaná či ve formě stromové kůry.

Lícové pásky

Obkladové pásky lícové rozdělujeme dle způsobu výroby na obkladové pásky lícové tažené a na obkladové pásky lícové ražené. Lícové pásky tažené se vyrábějí metodou tažení při síle stěny 10 -13 mm. Tyto pásky jsou rozměrově přesné. Lícové pásky ražené se řežou z lícových cihel ražených a mají sílu stěny cca 23 mm. Aby byl podpořen rustikální vzhled pásků, vykazují určité rozměrové odlišnosti. Nejčastějším použitím lícových obkladových pásků jsou fasády rodinných domů a administrativních budov. Najdou široké uplatnění v kombinaci s kontaktním zateplovacím systémem. Velmi populární je jejich použití v interiérech na obklady stěn a krbů.

Lícové pásky lze lepit přímo na fasádu či jiný stavební prvek speciálními tmely.